SRS – Spaced Repetition un kāpēc jums to noteikti vajag mācoties ķīniešu valodu

Tad, kad ir sasniegts pieaugušo vecums, jums ir tikai divas iespējas kā mācīties ķīniešu hieroglifus un vārdus – izmantot SRS principu, vai arī izmantot kaut ko citu. Nopietni – studijas rāda, ka atšķirība rezultātos ir milzīga! Pēc, tam kad jūs būsiet mācījušies pietiekamu ilgu laiku un izgājuši cauri pietiekamam daudzumam hieroglifu būs redzams, ka pa to laiku ir aizmirsušies, tie, ko mācījāmies sākumā. Viss SRS princips ir par to, ka vārdi un hieroglifi tiek atgādināti jums tieši tad, kad tiem ir vislielākā varbūtība būt aizmirstiem. Un jo vairāk reizes pēc kārtas jūs pierādat, ka zinat kādu konkrētu hieroglifu, jo retāk nākotnē SRS algoritms jums dos to atkārtot.

Wired žurnāls piedāvā šādu skaistu bildīti koncepta ilustrācijai:

srs princips valodas studijas

 

Tātad SRS algoritms tiecas jums atgādināt hieroglifus tad (bet tad jāstudē ir regulāri – var 20 – 30 min dienā, bet ir svarīgi KATRU dienu), kad atcerēšanās varbūtība ir ap 90 %.

Problēma ar SRS sistēmām un softiem ir tāda, ka lielākā daļa no tiem nezina, vai jūs vispār atceraties kaut ko vai nē, tāpēc daži piedāvā iespējas spiest pogas, ar gradācijām piemēram no 0 – 5, tā, ka viņi var pēc tam automātiski adaptēt šo 90 % robežu, atkarībā no tā, cik “viegli” vai smagi jums bija atcerēties to vai citu vārdu. Bet man tas ne īpaši patīk, jo īsti taču nevar saprast, vai man bija “grūti” vai “viegli” atcerēties, man domāt, te var būt tikai divi gadījumi – vai nu es zinu, vai nezinu.

Tieši tāpēc, man patīk lietot Skritter, hieroglifu rakstīšanai, un Fluentu – teikumu kompozīcijām un veidošanai. Abiem ir integrēti SRS algoritmi, un studējot regulāri, vārdu un hieroglifu bāzi uzkrāsiet ātri, un tur ir tikai zinu/nezinu iespējas, dators ir nepielūdzams, atbildēsi nepareizi, vai nezini – nekādas gradācijas, (kaut gan Skritterī ir So So poga, es to neiesaku lietot). Nu te ir ar kā grūtniecību – nevar būt “so so pregnant” – or you are or you are not.
Un ja tu nezinu, tad tevi atmet atpakaļ cikla sākumā, un pareizi dara – aizmirsi, mācies atkal.

Tad kāpēc SRS algoritms strādā tik neticami labi – te īstenība nav ko nemaz reklamēt – ja ir mēģināts mācīties pēc tradicionālā veida, visu laiku atkārtojot to pašu, un SRS – atšķirība būs redzama jau pēc pāris mēnešiem. No sākuma varbūt tas ir OK – jā, mums ir 10 hieroglifi, bet tad 20, un beigās pie 500 – diez vai mums būs tik daudz laiks un vēlmes iet visiem cauri atkal un atkal KATRU reizi.

Un tāpēc is THE ATBILDE šitām mokām :). Go SRS! Un nav obligāti jāmaksā Fluentu vai Skritteram kurus es minēju augstāk, tāpat kā šajā bildē:

bestLabi cilvēki ir uztaisījuši labus SRS softus arī par brīvu. Galvenie no tiem – Mnemosyne un Anki, kuram ir arī aplikācijas uz androida un iphone, un tās vēl sinhronizējas ar centrālo datu bāzi, un var studēt darbā, pa kluso uz darba datora, un tramvajā no mobilā, un SRS princips saglabāsies, jo es tak saku – sinhronizējas ar centru.

Tādējādi SRS softs izdarīs jūsu vietā to, ko nevar izdarīt ar tradicionālajām flash cards programmām – tos hieroglifus ko jūs zinat labāk, rādīs retāk un retāk, bet tos – ko sliktāk, biežāk. Tas ļaus efektīvi izmantot laiku, un es zinu piemērus, kad cilvēkam datubāzē ir ap 20,000 vārdu, bet katru dienu viņš nodarbojas tikai 20 minūtes (!) un vienalga uztur retention rate ap 90 % no visas šīs datu bāzes! SRS brīnumanais efekts!

Zinātniski orientēti nerdi citiem inženierzinātņu specialitāti ieguvušiem nerdiem speciāli uztaisīja arī šādu skaistu video, kur salīdzinina SRS mācību simulāciju, ar ne-SRS: