Neesi Harijs, jeb kas ir vocabulary abuse

Mācoties ķīniešu valodu ārpus universitātes – resp. tad, kad tas tiek darīts fakultatīvi, un it īpaši jau vairāk vai mazāk pieugušā vecumā, agri vai vēlu nāksies sastapties ar šo problēmu, kuru tad šodien gribēju iztirzāk sīkāk, un angliski to sauc par vocabulary abuse, un šoreiz šo latviskot negribas, jo tas precīzi attēlu to, ko tas nozīmē.
Tipiski, fakultatīvs ķīniešu valodas apmācības process vienatnē, izmantojot interneta resursus kurus kā piemērus es apskatīju šajā rakstā, vai arī caur skype ņemot privātstundas no ķīniešu skolotājiem (to tagad ir milzums) – beigās, agri vai vēlu nonāk tajā stadījā, kura ir starp iesācēju un vidējo līmeni. Tāds kā advancētais iesācējs. Šajā līmenī, kad cilvēkam jau ir pārgājusi sākotnējā eiforija, un viņš saprot, ka šādi te urrā raksti kā šis, vai šī te urrā TEDex runa ir skaisti, labi un motivējoši, bet galu galā – ja no sākuma tas viss likās viegli, jo vairāk es roku, jo vairāk darba vēl ir jādara. Par kaut kādu tekošu runu, vai saprastu to, ko runā filmās, vai ziņu kanālos – ir oi oi cik tālu. Pat raksts internetā, kur it kā liekas, nu kas tur, ņemam online vārdnīcu lasam – vairs nedodas tik viegli.
Šajā mirklī cilvēks atrodas svarīgās krustcelēs, un tāpēc es gribu atļauties šeit dot dažus padomus, jo es esmu uzkāpis uz visiem iespējamiem grābekļiem, un uz dažiem arī vairākas reizes. Tāpēc ir ko teikt.

Pirmkārt, kāpēc raksta nosaukumā ir Harijs. Tāpēc, ka uz rakstu mani uzvedināja doma, ko karikatūrists no laowaicomics.com attēloja šajā komiksā:

laowaiTātad, situācija ir domāta no “otras” puses – ķīnietis mācās bezjēdzīgu vārdnīcu kārtojot TOEFL eksāmenu, bet tas ir tas pats kas Ķīnā borēt HSK listus un Taivānā analoģiskos TOCFL. Visadvancētākais Taivānas lists (kuram arī es centos iet cauri – ir ap 8000 vārdu). To atverot mēs redzam, ka laiks, kuram jums kā fakultatīvam studentam jau tā ir maz, būs jātērē mācoties tādus vārdus kā 艾滋病 (AIDS), 主人翁 (varonis) utt.
Ja jums liekas, ka 8000 vārdi ir vienkāršs uzdevums – pamēģiniet tos ielādēt ANKI, un godīgi iet cauri listiem katru dienu. Es domāju ka progress būs ne vairāk kā 10 vārdi dienā, bet ja darīsiet pavisam godīgi, un teiksim rakstīsiet visus ar Skritter – labākajā gadījumā, būs ap 100 mēnesī. Cik mēnešus tā studēsiet, var parēķināt, bet rezultāts – rezultāts būs augstāk redzamais Harijs!

No otras puses, problēma paliek – skaidrs, ka pēc tam, kad ir pievārēta pirmā gramatika, elementārās teikuma konstrukcijas ir skaidras, ir laiks būvēt galvā gramatiku – bet jautājums kādu gramatiku, un ar ko sākt?

Milzīga šo listu problēma – piemēram tā paša TOFCL Taivānas 8000 vārdu lista problēma – ir faktā, ka tie ir sakārtoti pēc alfabēta.

Tāpēc pirmais loģiskais solis, lai jūs nebūtu Harijs, būtu sākt būvēt vārdnīcu nevis pēc alfabēta, kas ir ceļš uz vocabulary abuse un Harija slimību, bet gan sākt ar “sortētajiem listiem”. Piemēri:

Most Common Mandarin Words
Most Common Chinese Words

Tādi listi parasti tiek veidoti ar kāda softa palīdzību, kas izsortē blāķus ar tekstiem internetā, un izveido Top 100, Top 1000 u.t.t. sarakstus.

Šis jau skan loģiskāk, vai ne?

Tikai te nevajag uzkāpt uz cita grābekļa – komplicētāki listi, piemēram tie kurus, paši varat iegūt ar šī saita palīdzību (Chinese Text Computing), ievadot teiksim – frequency=50 and mutual information=3.5, dos PATIEŠĀM realitātei tuvu listu, kurš PATIEŠĀM dos jums dramatisku uzlabojumu vārdnīcas apguvei.

Tomēr šajā listā jau paši pirmie vārdi var izrādīties ar dizgan komplicētiem hieroglifiem rakstīti. Piemēram 參與,討論,實施 u.t.t

Kas noved pie nākamās problēmas – pārlekšanu uz pārāk advancētu līmeni pārāk agri. Tāpēc vajadzētu pārvarēt vēlmi uzreiz studēt šos Top 100, Top 500 listus, un no sākuma iziet cauri radikāļiem – nu nav to tik daudz.

Un tad, kad ir iziets cauri radikāļiem – es jums apsolu, ka šie top 100, top 500 listi dosies daudz daudz vieglāk, jo jūs varēsiet redzēt ne tikai visu vārdu kopumā, bet arī tā sastāvdaļas, tajā ietilpstošos radikāļus, un tad katrs jauns vārds nāks vieglāk un vieglāk.

Tomēr ja ir pacietība, un vēlme darīt pavisam pareizi, ir vērts nevis uzreiz mesties vārdos, bet gan pēc radikāļu apguves, iziet cauri piemēram Top 1000 populārākajiem hieroglifiem. NE VĀRDIEM – hieroglifiem šajā stadijā. Tam ir savs pamats, un es jums garu tekstu vietā parādīšu vienu grafiku – vienu reizi redzēt ir labāk nekā 7 reizes dzirdēt. Lūk:

most popular chinese charctersVajadzētu atvērties acīm, un sanākt tādam kā “a-hā” momentam. Pat ja wikipēdijā tiek rakstīts, ka jums vajagot zināt 3500 hieroglifus lai spētu lasīt jebkuru avīzi ķīnā, pēc šī grafika mēs redzam, ka DRAMATISKI uzlabojumi jums būs jūtami jau pie 500 hieroglifu atzīmes, kas ir 80 % (!!!) no visiem vārdiem! Padomājiet par to!
Tāpēc jūsu partizānu stratēģija varētu būt:

– Iemācos radikāļus;
– Iemācos top 500 – 600 hieroglifus;
– Iemācos top 1000 vārdus (kas gan kompilēti pareizi, piemēram šis lists)

easyLūk ŠAJĀ stadijā, “Harijs” būs tikai pabeidzis savu “vocabulary abuse” projektu kaut kur ap pinyina burtu “c”.
Bet jums galvā būs 80 % no tā kas vajadzīgs.

Atkal protams, šajā momentā jūs vienalga nespēsiet (vēl) saprast ne ziņas, ne filmas, ne arī lasīt piemēram Apple Daily, BET BET BET! – Šajā brīdī jūs pēkšņi sapratīsiet, ka tagad vārdnīcas pietiek lai varētu sākt socializēties gan čatos, gan reālajā dzīvē!
Tālāk, jums sāksies IMMERSIJAS – padziļināšas ceļš, bet tas – lai paliek citu rakstu tēmu.
Palieciet ar mani, un es turpināšu šos rakstus! 🙂