Policija un sliktie onkuļi Taivānā

Šis ir nākošais raksts no sērijas par uzvedības normām un kultūru Taivānā. Iepriekšējie raksti, atgādināšu, bija – pirmā daļa šeit, un otrā daļa – šeit. Šoreiz apskatīsim nedaudz “interesantāku” tēmu – par sliktajiem cilvēkiem – 壞人 (huài rén  un policiju – 警察 (jǐng chá) Taivānā.
Kas attiecas uz tūristiem, ekspatiem un citiem ārzemniekiem, tad atšķirībā no dažām vidusāzijas valstīm, piemēram Uzbekistānas vai Turkmenistānas, kur to vien nākas darīt kā rādīt pasi, atbildēt uz jautājumiem vai dod mazus kukuļus, Taivānā policija ir ļoti lojāla, ja protams paši speciāli nemeklēsiet nepatikšanas un ievērosiet likumu.
Vēlams tomēr ir atcerēties, ka noziegumus un pārkāpumus, ko esat novērojuši, vai arī tādi ir veikti pret jums, ir jāreģistrē policijā, un par tiem ir jāziņo. Maikls Turtons, kura viedokli es respektēju, šeit domā citādi, un aprakstot visai populāro t.s car scam, jeb mašīnas nolaupīšanu ar izpirkuma maksas pieprasīšanu – viņš iesaka samaksāt un policijai neziņot.
Es domāju ka tā darīt noteikti nevajag, kaut vai atceroties klasiku, ka samaksājot izspiedējam vienreiz, maksāsiet vienmēr.
Maikls arī droši vien nezin, ka pēc tam, kad tiks samaksāti šie 30,000 NTD, par kuriem viņš apraksta savā saitā, nākamais solis būs 10,000 NTD tējas pārdošana. 10,000 ntd tēja – tas ir bettelriekstu meiteņu jumta bandītu vēl viens bizness, kur viņi iet iekšā mazos ofisos, mājās, ēstuvītēs (小吃 – xiǎo chī)un piedāvā par lielu naudu nopirkt lētu sliktas kvalitātes tēju. Protams, tā ir banāla izspiešana, un tiek draudēts gan ar to, ka viņi zin kur dzīvo tavi bērni un viņi atnāks pie tevis naktī, un tā tālāk, bet pretēji, tam ka viņi mēģina pastāstīt, ka policija esot ar viņiem uz vienu roku, un sūdzēties nav vērts – esot ārzemniekam jums ir priekšroka – tādus riskus viņi neuzņemsies, un tāpēc draudēt ar policiju var droši, pat kriminogēnākos Taivānas rajonos kaut kur 高雄縣 (gāo xióng xiàn)。

Policiju Taivānā ir izcili viegli atrast, pat mazākais kalnu miestiņš ar 30+ tantiņām būs ar policijas iecirkni un viņi visi ir pilnīgi vienādi, ļoti raksturīgas celtnes. Pirmkārt, jau logo, tas ir šāds:

taivanas policija

Otrkārt, pašas policijas ēkas vienmēr ir šādā te krāsā:

miaoli police

Augstāk redzam policijas iecirkni Miaoli 苗栗 pilsētā, bet lūk piemēram tā paša Miaoli rajona, mazākas pilsētiņas – ZhuoLan 卓蘭 policijas iecirknis:

zhuolan policija

Tāpēc, diez vai to atrast būs grūtības, tie ir tik pat izplatīti, kā 7-ELEVEN un Family Mart 24h stundu veikali.

Nevajadzētu arī uztraukties par valodas problēmām – liela daļa policistu, it īpaši lielās pilsētās zin nedaudz angļu valodu, bet ja nezin – atradīs kādu, kas zin. Mēs reiz atvedām uz policju suni, kas bija pieklīdis pie mums, un izskatījās tik nožēlojami, ka aizgājām uz šādu iecirkni piereģistrēt. Mazā iecirknī nelielā lauku pilsētā policistu meitene runāja gan angliski gan ķīniski, nofotografēja suni, ielika datu bāzē… nu serviss.

Ja vēlaties zvanīt, – 110 no mobilā var zvanīt bez maksas. 119 – ātrā palīdzība, vai ugunsgrēks.

Pieminēšanas vērtas ir patruļas policijas mašīnas kas nepārtraukti kursē visā Taivānā, šādas te melnbaltas:

patrol car taiwanPolicijai ir speciāli maršruti, tās patrulē dienu un nakti, pie sienas, it īpaši plakus 24h bankomātiem ir tādi čekpointi, kur policisti atzīmējas patruļas gaitā.

Ja gribat iekļaut savu (nomaļus esošo) īpašumu maršrutā, to var izdaŗīt policijas iecirknī.

Ceļu policija, kas operē uz maģistrālēm, ir ar sarkanām svītrām:

bmw taivanas

Policijas rīcībā ir arī neskaitāmi motorolleri:

police skuuteri

…kuri tā arī visu laiku stāv pieparkoti pie policijas iecirkņiem – var gandrīz jebkad braukt garām jebkuram policijas iecirknim Taivānā, un tur vienmēr stāvēs daudzi desmiti svaigu skūteru. Kad viņi ar tiem brauc, man ir mīkla vēl tagad.

Tipisks ierindas policists un tā formas tērps ir šāds:

ierindas policists
Ņemot vērā faktu, ka šo iecirkņu, un arī policistu Taivānā patiešām ir daudz, ir pavisam OK (atšķīrībā  no Latvijas), tur iet iekšā prasīt kā atrast ceļu, ja esat apmaldījušies, vai prasīt palīdzību atvērt durvis, ja ir pazudusi dzīvokļa atslēga.

Protams, ja ir tik daudz policistu, medaļas otra puse ir arī tas, ka pietiek arī ķeramo, resp. t.s gansgteri, kuri gandrīz vienmēr “dzīvo” blakus betelmeiteņu stendiem, ir visai izplatīta parādība.

Tos ir viegli atšķirt pēc tetovējumiem, un melnām Mitsubishi un BMW mašīnām:

taiwan gangstrer

betelriektu meitenes 27
Protams, augstāk ir ļoti ekstrapolēts eksemplārs, kurš tik pat labi varētu būt arī aktieris, bet visā visumā, spēcīgas miesasbūves tetovēts vīrs Taivānā, ar melnu mašīnu, noteikti nav sākumklašu skolotājs, un tieši tāpēc jau arī viņi tos tetovējumus taisa, lai pārējā sabiedrība redz, ar ko viņš nodarbojas, un respektē viņus. Tieši tāpēc, nevajag līst uz naža, ja redzat ka viņš parko savu BMW tā, it kā būtu invalīds, vai ar sliktu redzi – nav vērts. Ja nu viņš ir no United Bamboo bandas, a?

Likums pavisam vienkāršs – neaiztiec, viņus, un viņi neaiztiks tevi. Punkts. Cits jautājums, ja jūs esat kādā lauku dzertuvē, un tad šāds eksemplārs sāk piedāvāt jums alu vai betelriekstus – te vajadzētu pieklājīgi atteikties, visdrīzāk, jūs kā 老外 (lǎo wài)vienkārši ieinteresējāt šos, un viņi grib izrādīt viesmīlību.

Bet nevajag arī pārspīlēt un ņemt kājas pār pleciem tikai tāpēc, ka kādam uz kājas ir tetovējums – tik pat labi, tas var būt ar kāds dziedātājs vai muzikants.