Dēles (leeches) mācību procesā, un ko ar tām iesākt

Dēles (leeches), ir vārdi vai hieroglifi, kas izsūc lielāko daļu laika, kas atvēlēts jūsu studijām, un kuri “nekādi neiet galvā”. It īpaši šis koncepts ir labi redzams SRS algoritmu flash-karšu softos, tādos kā Anki vai Mnemosyne, kur karšu rādīšanas biežums un atkārtošanās daudzums atkarīgs no tā, cik labi jūs to atceraties. Tad nu sanāk, ka parasti 80 % no kartēm atceramies labi, 10 % nu tā, so so, bet ir dažas pretīgas dēles, kuras nekādi neiet galvā, un mēs turpinam atkal un atkal tās mācīties, lai nākošajā dienā, vai pat pēc pāris stundām redzētu ka tās ir atkal aizmirsušās. Rezultātā, tās tikai izsūc laiku, un aizņem pat vairāk nekā viss pārējais kvantums.
Anki ir poga “delete”, kur vienkārši var nosist dēli, un viss, iepriekš tā poga pat saucās Leech, tagad gan nomanīts uz Delete.
Katrs, kas ir mācījies vārdus, noteikti zin kas ir dēles, varbūt tikai viņš/viņa tās nesauc šajā vārdā, bet koncepts būs skaidrs katram, kas mācās valodas.
Šajā rakstā apskatīsim, ko darīt ar šīm dēlēm.
Pirmkārt, ja kāds nav vēl iepazinies ar SRS konceptu, tad to vajadzētu izdarīt, jo dēļu koncepts ir ar to ļoti cieši saistīts. Par SRS var lasīt šeit.
Neviens nezin, kāpēc tieši tas vai cits vārds negrib nosēsties atmiņā, bet mums arī neinteresē kāpēc, mums ir jātrod veidi, kā efektīvi menedžēt šīs dēles, jo galu galā to beigās var sakrāties vesels spainītis.
Anki piedāvā vienkārši nosist dēles spiežot delete, un tas ir samērā loģiski, jo tās ne tikai izsūc dārgo laiku, kurš jums ir tikai noteikts daudzums dienā, kas atvēlēts mācībām, bet tas ir kārtīgi bojā nervus, un garastāvokli un izraisa aversiju pašam mācību procesam.
Jāsaprot, ka viena dēle varbūt paņems no mācību laika minūti jeb divas, bet, ja pāris mēnešu laikā tādu ir sakrājies 20+?

Jautājums Nr.1… No kura brīža šis vārds vai hieroglifs ir dēle?

No vienas puses, saprast kurš ir dēle, kurš ne, ir viegli, no otras puses ne visai. Ja lietosiet SRS softus kādu laiku, tas būs vieglāk un vieglāk, bet no sākuma ne visai.
Ja lietosiet Anki, agri vai vēlu redzēsiet, ka viens un tas pats nāk atkal un atkal, un jūs to aizmirstat atkal un atkal, līdz ar to dēle būs piesūkusies.

Jautājums Nr.2… Ko ar to iesākt?

Tā var iekrist otrā galējībā, šis man galvā neiet, tad es arī nemācīšos. Nu tā var beigās kopā ar netīro ūdeni no vanniņas izliet arī pašu zīdaini.

ziidainis ar uudeni

Priekš sevis es esmu sapratis, to, ka ja es nespēju atcerēties pašu hieroglifu, tas nozīmē, ka galvā nav labi iesēdusies tā dekompozīcija. Var aiziet piemēram uz zhongwen.com, un paskatīties šīs dēles komponentes, un vārdus kuros tas parasti piedalās piemēram:

tieTā uzreiz šeit varam redzēt 金 – metāls, komponente, kura tā uzreiz nepieradušai acij nemaz nav tik acīmeredzama, vai ne?
Vai arī uz https://characterpop.com, tur gan ir tikai paši populārākie no hieroglifiem, tas izskatās šādi:

yang

Otra problēma, kas vismaz bija un ir arī man, ir līdzīgu nozīmju vārdi. Problēma ir faktā, ka mums – te es domāju tos, kuriem angļu valoda nav t.s native, ir tā, ka mums jāmācās ķīniešu valoda caur angļu valodas filtru.
Lūk piemērs no manis paša cīņas ar “system”, vārdiem:

systemEs tos saliku šādā tabulā uz google spreadsheet, lai jebkurā laikā gan no telefona, gan no jebkura datora varu tiem piekļūt. Daļa no šiem ir manas personīgās dēles, jo angļu valodas tulkojums ir līdzīgs, un šajā gadījumā atbilde ir tāda, ka ir jāmeklē to lietojums reālos tekstos un jāskatās konteksts kādos tie tiek lietoti.
Ieliku šo piemēru tāpēc, lai būtu skaidrs, kāpēc un no kurienies šādas dēles var rasties, un kārtējo reizi pieminēt, ka ķīniešu valodas mācības ir liels komplekss projekts, kurā visas daļas ir integrētas, un ir jāmeklē dažādi īsceļi (shortcuts) lai samazinātu patērēto laiku.
Ja man izdodas atrast šādus īsceļus es cenšos tos aprakstīt šajā emuārā.

Teikumu piemērus piedāvā gan maksas servisi Skritter un Fluentu, gan arī bezmaksas yellowbrigde:

jiguan
Ja galvā neķeras līdzīgi hieroglifi, kā piemēram šie vai šie, tas ir vērts patērēt laiku un iet atpakaļ uz pamatiem pastudējot radikāļus. Jā, tas ir garlaicīgi un nogurdinoši, bet agrāk vai vēlāk nes augļus.

Īstenībā, darboties ar dēlēm ir samērā vienkārši ja ir izstrādāta sistēma ko darīt ja dēle parādās. Problēma ir tad, kad ir slinkums domāt par risinājumu, tā vietā ignorējot problēmu, vai vienkārši nositot dēli to izmetot no mācību cikla.
Es potenciālās dēles iznesu speciālā google spreadsheet, kā es parādīju piemērā augstāk, un tad laiku pa laikam skatos šos listus, tad gan ir vēlme un attiecīgs garastāvoklis.
Dažreiz es varu veselu dienu veltīt dēlēm, skatoties hieroglifu dekompozīcijas, teikumu piemērus utt. Tā var vienā reizē izskalot veselus dēļu spaiņus.

Un tomēr, dažreiz ir vērts arī dēli vienkārši nosist izmetot to ārā no lista, jo iespējams, ka jums to nemaz nevajag. Šajos gadījumos ir vērts paskatīties, vai vārds ietilpst piemērm HSK listos, vai tas ir TOP500, TOP1000, vārdu listos, vai tas ir tik ļoti vajadzīgs?
Par šo tēmu es plašāk rakstīju rakstā par Hariju, tiem kas nelasīja var izlasīt šeit. 

Galvenais – jums ir jābūt SISTĒMAI ko un kā darīt ar dēlēm – tad viss būs labi.
加油!