Par luksus māju Guangzhou un citiem Ķīnas modernajiem vaibstiem

Guangzhou  ir māja. Liela, moderna daudzdzīvokļu, māja. Jaunais projekts teiktu Latvijā. Luksus projekts. Ar strūklakām, tenisa kortu, baseinu, un kolonnām. Tas, ka Ķīnā daudz bagātu cilvēku, kas tur varētu atļauties dzīvokli vairs nevienu nepārsteidz, tomēr kas šajā gadījumā pārsteidz – mājas novietojums. Tur, kur tā uzcelta, labākajā gadījumā – kādreiz varētu būt kāds ar armiju saistīts objekts – tagad osta, vai kaut kas valdībai svarīgs. Tagad – luksusa penthauss. Varētu domāt, nu re – kapitālims iespiedies arī te, un tagad likumi ļauj visu un visiem. Un tomēr ne.
Stāsts, kā māja “uzcēlās” šajā stratēgiskajā punktā ir gaužām banāls, un raksturīgs mūsdienu Ķīnai. Ķīnā ir ziņu aģentūra, saucas Xinhua –  varētu teikt – modernās Ķīnas piektā vara – rupors. Skaidrs, ka tur strādājošie augstākā līmeņa menedžeri ir ar lielu ietekmi, un kleķa būdiņās nedzīvos un ar Daewoo nebrauks uz darbu. Līdz ar to, ideja par to, ka dzīvokļiem arī jābūt attiecīgiem, bija samērā logiska. Sacīts darīts. Projekta attīstītājs, dabūja atļauju celt šo luksus projektu stratēgiskajā vietā, ar nosacījumu, ka 80 % (par skaitli precīzi nezinu, bet lielākā daļa noteikti), dzīvokļi piederēs Xinhua darbiniekiem. Tāds žurnālistu priekšnieku apzeltīts getto jūras malā.
Projekts ātri vien tika uzcelts.
Tagad tur dzīvo lielākoties ārzemnieki – dažādi arābu biznesmeņi, pat vēstniecību darbinieki. Dzīvo tāpēc, ka Xinhua darbinieki, gandrīz uzreiz, saņēmuši jaunās dzīvokļa atslēgas izīrēja dzīvokļus ārzemniekiem, un citiem bagātiem ļaudīm, paši ērti iekārtojoties citos jaunos projektos, turpat netālu, maksājot uz pusi lētāk, un starpību par luksus projektu liekot savās, un augstam minētās shēmas autoru kabatās.